Alu kola INFO

Alu kola Alcar - kvalita 'MADE IN GERMANY'

alu-konfigurator

 Prodáváme pouze homologovaná alu kola a elektrony určená pro český a evropský trh.

Vaše vhodná alu kola uvidíte po zvolení výrobce, typu a motorizaca Vašeho vozidla.
Vybraná kola dodáme do dvou pracovních dní 48hod od objednání.
Skladové zásoby jsou aktuální a 100% online.
. 
Nevíte jaký rozměr Alu kol si máte vybrat?
Která kola se Vám budou nejvíce líbit?
Budou 16-ti palcová kola dost velká? Nebo se máte rozhodnout pro 17-ti, nebo snad 18-ti až 20-ti palcová? Vypadají lépe stříbrné lakované nebo jiné elektrony?

Pomůžeme Vám
Zobrazte si kola na voze v konfigurátoru alu kol a udělejte si obrázek, jak budou kola na Vašem voze s novými koly vypadat, u každého kola -foto na autě-
Také si prohlédněte vybraná alu kola ve -3D- náhledu. Všimněte si dále nabídky vhodných pneumatik, které můžete na nových kolech použít a jsou přímo pro ně .
Rozměr vybraných Alu kol zkontrolujte s Technickým průkazem. V případě výběru jiného, než zapsaného rozměru, vystavíme na vyžádání Typový list pro zapsání nového homologovaného rozměru do Technického průkazu.

 alu-konfigurator

Vše o kolech

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE - Technické parametry kol z lehkých slitin

 

alu kola technické parametryPrůměr roztečné kružnice

Určuje průměr dvou protilehlých děr na náboji kola příslušného vozidla, popř. kolik těchto děr je na náboji kola.

Průměr středového otvoru
Pro maximální flexibilitu se používá středové/redukční kroužky tak, aby se kolo s jedním vrtáním mohlo použít na více vozidlech s rúznými průměry středových děr.

Zális
Je vzdálenost od pomyslné osy kola k dosedací ploše kola.
Tento rozměr je velmi důležitý, protože je rozhodující pro uložení kola na nápravě vozidla.

Šířka ráfku
Je vnitřní vzdálenost mezi dvěma patkami kola.
Šířka ráfku také označuje nominální šířku kola.

Hump
Zamezuje při působení velkých bočních sil, například při jízdě v zatáčce, sesunutí pneumatiky z kola při náhlém poklesu tlaku vzduchu v pneumatice.

Rozbor označení kola:
např.  7.5Jx17

7.5....nominální šířka (šířka ráfku)
J.......šířka patky ráfku
17.....nominální průměr kola

rozteč - průměr roztečné kružnice šroubů, např. 5x100 - tj. 5 děr na roztečné kružnici o průměru 100mm, poloměr kružnice 50mm od středu kola

PCD - udává počet děr na roztečné kružnici, např. označení 5x100 - tj. 5 děr na roztečné kružnici o průměru 100mm

ET - tzv. zális, v milimetrech, udává vzdálenost podélné osy disku-střed od dosedací plochy disku na brzdový kotouč nebo buben, znamená tedy, jak moc je kolo "zalezlé" do auta, nebo "vylezlé" z auta ven, čím nižší je hodnota ET, tím více jsou kola "vylezlá ven", tedy ET0-vylezlá, ET50-zalezlá

středový otvor - v milimetrech, kolo se docentrovává středícími kroužky standardně dodávanými s koly

šířka a průměr alu kola se udávájí v palcích, 1 palec = 25,4mm
průměr pneumatiky musí být shodný s průměrem kola, šířka pneumatiky odpovídat šířce kola 

alu-konfigurator

Specialita AEZ

Třídílné kované kolo “Nemesis”

aez-nemesis

Puristické highend designové kolo. Kolo absolutně špičkové třídy.
Vnitřní a vnější prohlubeň ráfku i hvězda kola jsou vykovány z hliníku. Povrch má eloxovanou úpravu.

Vysoce leštěný límec spolu s pískovanou hvězdicí kola v titanové barvě dokreslují technický charakter kola.

Modulární konstrukce umožňuje konsekventní optimalizaci na vybrané sportovní a luxusní vozy.

 

Exkluzivní kované kolo “Forge A” Lite tec®

AEZ_Forge_A

Elegantní, přepychový design   
Forge A je celokované kolo s elegantním, přepychovým designem, vyrobené výrobním postupem Lite tec.
Pod gigantickým tlakem formují rotační válce ze zesíleného kovu ráfek o enormní hustotě. Vzajemná souhra tlaku, rotační rychlosti valců a žáru materiálu rozhodují o nosnosti a pevnosti ráfku. Počítače trvale měří teplotu a síly napětí v jádru ráfku. V každém kole je skrytá mnohaletá zkušenost: technologie částečného lití a následného kování, která je uměním, jež ovládá jen málokdo.

 

Výrobní proces kovaných kol

Kování

Kování je tvářecí postup bez řezání v zahřátém pevném stavu. Takzvané „výlisky“ jsou hliníkové válce o průměru asi 30cm a výšce 60cm . Díky vysokému tlaku a vysoké teplotě se výlisek vytlačí do určeného tvaru, který je dán matricemi. Toto se děje ve třech krocích s více čí méně vyznačenými tvary (matricemi). Matrice jsou upnuty v kovacím lisovníku a jsou stlačovány uzavíracím tlakem v hodnotě 5000-8000t .

Kompresí materiálu při tvarování (kování) se zvyšuje hustota materiálu, přičemž maximální nosnost se zvyšuje ještě více!

Při kování se používá bezkřemiková slitina hliníku, tím je možné povrch vyleštit k extremně lesklému povrchu. Tento lesk se neztratí po nalakování akrylátovým lakem, který naopak chrání před vlivy okolního prostředí a poškrábáním. Vrstva akrylátového laku nevyžaduje žádné dodatečné leštění, toto leštění by ani nebylo možné.


Výrobní proces

obrabeni-kovanim

Obrábění kováním
Před každým pracovním krokem se obrobek ohřeje na cca. 400°C.
  
Mechanické obrábění
Všechny dosavadní výrobní procesy byly prováděny přímo v kovárně. Pro další pracovní kroky si extrémně vysoké požadavky na kvalitu vyžádaly využití vlastních specialistů na obrábění. S extrémně jemným nářadím se nyní kolo osoustruží na všech stranách a vyfrézuje na design, který je určen designerským týmem.

Následně se kolo ručně vyleští do vysokého lesku na přední i vnitřní straně. Výroba kola se uzavře krycím nátěrem povrchu a to pomocí tekutého akrylátového laku.

Shrnutí
Kováním se dosáhne díky výše popsaným vlastnostem materiálu a nízké hmotnosti kola lepších brzdných vlastností a celkového ovládání vozu. Výroba kovaných kol je však také podstatně dražší než je tomu u litých kol.

alu-konfigurator

Nano tec – easy 2 clean® Brilliant Silver

„Nano tec Brillantsilber“ je speciální povrchová úprava (lakování) odolná špíně a prachu, která se vyrábí za použití nanotechnologie.

Tento druh laku má velmi nízkou povrchovou energii, z čehož vyplývá trvalá odpudivost vody („odpuzující efekt„ nebo „efekt lotosového květu“). To znamená, že olejové tekutiny, špína a brzdný prach se sotva udrží na povrchu ráfku a velice lehce se odstraní („easy2clean“).

Mimo toho je lak Nano tec odolný proti poškrábání, extrémně tvrdý a žáruvzdorný, což je samozřejmé pro vysoce kvalitní litá kola.

Celosvětově je AEZ Leichtmetallräder první společností, která použila nanotechnologii při povrchové úpravě litých kol.

Technologie Nano tec – easy 2 clean se používá při výrobě kol
AEZ Raver a DEZENT A.

AEZ RAVERDEZENT A

 

 

Vývoj modelů kola
  
Historie kola začíná navržením jeho designu. Nejdříve je vypracována specifikace designu, která obsahuje základní definice a optické představy designu a technické struktury kola (jedno, dvou a vícedílná kola). K tomuto záměru je zhotoven k posouzení  ve speciálním CAD softwaru první 3D model. V tomto softwaru může být kolo poprvé posuzováno třídimenzionálně a mohou se na něm provést různá vylepšení.

Napěťová zkouška kola - Zatížení paprsků

zatizeni-paprsku Enormní zatížení - která vlastně v praxi nemohou ani nastat – se vytváří na 3D modelu kola pomocí počítačové simulace a vypočítává se napětí a tvarování kola.  Počítač znazorňuje změny kola pomocí různých barev. Oblasti s největším zatížením se zobrazují červeně, naproti tomu oblasti bez jakéhokoliv zatížení jsou zobrazeny zeleně.
  
  

 

 

Formování paprsků

formovani paprskuV této zkoušce se na 3D modelu kola zkouší tvarování uvnitř středové části paprsků. I zde jsou vidět kritické oblasti, které se následně korigují pozměněním designu.

 

 

 

 

Finální zkouška kola

finalni-zkouskaV této zkoušce se 3D model tak dloho modifikuje a optimalizuje, než se na kole nevyskytnou žadná kritická zatížení. Takto je kolo dimenzováno na největší zátěž. Pro řidiče to znamená bezpečí při provozu a nám zaručuje, že vyrobíme vysoce kvalitní výrobek.   

 

 

 

alu-konfigurator 

Zkoušky TÜV

Každé kolo je samozřejmě přezkoušeno ve zkušebním ústavu TÜV a tím je na dlouhá léta zaručena vysoká bezpečnost v silničním provozu.

Nejdůležitějšími zkouškami ve zkušebně TÜV jsou:

    * ohybná kroutící zkouška
    * pojezdná zkouška
    * nárazová zkouška (Impact test )
    * testovací jízda

Ohybná kroutící zkouška
Během této zkoušky se simulují boční síly působící na kolo během projíždění zatáčky. Každé kolo z lehkých slitin
se na zkušební stroj připevní pomocí přítlačného kroužku k vnitřnímu okraji ráfku a tak na něj působí přes dosedací plochu kola kroutící ohybný moment.

Pojezdná zkouška
V této zkoušce se simuluje působení sil na kolo při jízdě směrem dopředu a při projíždění zatáčkou.

Nárazová zkouška (Impact test )
Tato zkouška simuluje kontakt s hranou obrubníku. Zde se nárazí klinovitým kladivem jednou na paprsek a jednou na ventil.

Testovací jízda
Během této zkoušky se každé na trhu se nacházející vozidlo testuje s různými koly.
Zde se určuje zális (ET), pneumatiky a podmínky provozu pro jednotlivá kola a pneumatiky.

Použití kol z lehkých slitin v zimním provozu
Předem je nutné upozornit, že žádné kolo se nevyrábí výlučně pro zimní použití. Vhodnost použití v zimě (odolnost proti soli a štěrku) vyplývá z kvality a tloušťky bezbarvého laku. Zde použivá AEZ zvláštní vysoce kvalitní lak, který byl vyvinut speciálně pro zatížení v zimním provozu.
Platí, že je nutné najít optimální kompromis mezi tloušťkou vrstvy a pružností laku. Je zde více nenormovaných variant, jak tyto vlastnosti testovat. Nejtvrdší zkouškou je jistě pádová zkouška Jaguaru. Ze 4 metrové výšky se nechá spadnout na ráfek přes rouru šroubová matice rozměru M8, přičemž po úderu se nesmí lak roztříštít. 
  
Ochrana proti soli:

Všechná kola výrobce AEZ musí obstát v testu v mlhové solné komoře. V této zkoušce se udělá rýha do laku kola a v umělohmotném kontejneru se kolo postřikuje cca. 300 hodin roztokem kyseliny. Tato zkouška prokáže kvalitu a odolnost laku. Pokud bezbarvý nebo stříbrný lak vykazuje kvalitativní chyby, pak na styčných místech takzvaně "vykvete".

Sněhové řetězy:
Sněhové řetězy, předpisově a včas namontované, nejsou na kolech výrobce AEZ  v zásadě žádným problémem.
V závislosti na vozidle se u AEZ dbá na to, aby vhodnost použití sněhových řetězů byla také zakotvena v TUEV posudcích.

Čištění, péče a uskladňování kol z lehkých slitin:

Pro kola z lehkých slitin byly vyvinuty speciální čistící prostředky.

V žádném případě se nesmí použít agresivní chemikálie, abrazivní látky apod., ty mohou silně poškodit vzhled kola.

Při uskladnění např. v zimní sezoně by se mělo dbát na to, aby byla kola vyčištěna a uskladněna na suchém místě.

alu-konfigurator
Dodatečné úpravy na kolech:

Na základě dotazů poskytujeme následující vyjádření:
Dodatečná mechanická úprava a/nebo tepelná úprava kola není povolena!
Takové kolo již poté neodpovídá zkoušenému a schválenému typu a při montáži na vozidle vede k zániku schválení k provozu!

 

 letní pneumatiky osobní

Letní pneu osobní

Celoroční pneu osobní

Zimní pneu osobní

letní SUV 4x4 pneumatiky

Letní SUV 4x4 pneu

Zimní SUV 4x4 pneumatiky

Celoroční SUV 4x4 pneu

levná Alu kola

Alu kola

Plechové disky

moto pneumatiky

Moto pneu

Quad ATV pneu

letní dodávkové C pneumatiky

Letní pneu dodávkové C

Zimní pneu dodávkové C

Celoroční pneu dodávkové C

 nákladní pneumatikyNákladní pneu
Nákupní košík - 0 Kč
Nákupní košík
POŠLETE DOTAZ
Kontrolní kód
(opište kontrolní kód)
Zasílat informace o novinkách, soutěžích a slevách.
Pro nákup není
registrace nutná.

nová registrace
zapomenuté heslo